Az utcanévkataszter használatáról

 

A kiadvány szerkezete

A kiadvány 3 részből áll:
- utcanév adatbázis
- források rövidítéseinek feloldása, jegyzéke
- függelék


Az adatbázis szerkezete

Debrecen jelenlegi belterülete 65 részre van osztva:

Akadémiakert, Auguszta, Basahalom, Belváros, Biharikert, Boldogfalvikert, Burgundia, Csapókert, Csigekert, Dobozikert, Egyetemváros, Epreskert, Falóger, Fonix, Gerébytelep, Gyógyszergyár, Hatvan utcai kert, Homokkert, Hoforrás, Ispotály, József Attila-telep, Júliatelep, Kandia, Kerekestelep, Kertváros, Kétútköz, Kincseshegy, Kondoros, Köntösgát, Köntöskert, Köztemeto, Lencztelep, Libakert, Majorság, Mesterfalva, Miklóskapu, Muhelytelep, Nagyerdo, Nagyerdopark, Nagyerdotölgyes, Nagysándortelep, Nyulas, Pércsikert, Péterfia, Postakert, Repülotér, Sámsonikert, Sestakert, Sóház, Széchenyikert, Szentlászlófalva, Téglagyár, Tégláskert, Tizenháromváros, Tócóliget, Tócórét, Tócóskert, Tócóvölgy, Újkert, Úrrétje, Vargakert, Vénkert, Veres Péter-kert, Wesselényi, Zsibogó

A DvT. 2. jelzésű, az 1750. évi állapotot tükröző kéziratos térkép szerinti árkon belüli város utcáit megszámoztuk. Ezeket egy Óváros nevu térkép tartalmazza.

 Az adatbázis tartalmazza Debrecen 12 céltelepülésének utcaneveit is (Alsójózsa, Felsojózsa, Pallag, Dombos, Haláp, Nagycsere, Bánk, Szepes, Ondód, Kismacs, Nagymacs, Szikigyakor)

Ezenkívül az adatbázis tartalmazza Debrecen külterületeinek utcaneveit is (Bayk András-kert, Bellegelokert, Biczó István-kert, Domokos Márton-kert, Gáspár György-kert, Mészáros Gergely-kert, Nagy Mihály-kert)

Az adatbázis a következő sorokat tartalmazza:

1: a közterület elnevezése
2: a közterület első/utolsó hivatalos említése
3: a közterület térképen való jelölése (ez csak Debrecen Óvárosánál lehetséges)
4: a közterület előző/későbbi elnevezése
5: a közterület első megjelenésének fellelhető helye, forrása
6: a közterület elnevezésének magyarázata
7: a közterület helye

 Megjegyzés

Amennyiben a közterület első/utolsó hivatalos említése helyén azonos évszám szerepel, akkor az azt jelenti, hogy az illető közterületet csak "papíron" hozták létre, élő elnevezése nem volt. Ha az utolsó említés helyén az áll, hogy "nincs", akkor a közterület elnevezése ma is él. A közterület melletti kiegészítő jelölés (a, b, c, stb.) azt jelenti, hogy ugyanolyan elnevezéssel volt vagy létezik közterület, de térben máshol (térben különböző). A közterület melletti kiegészítő jelölés (0, 1, 2, stb.) viszont azt jelenti, hogy ugyanolyan elnevezéssel volt vagy létezik ugyanott közterület, csak az előzőhöz képest hosszában, vagy jellegében más.

A források rövidítéseinek feloldása, jegyzéke

Itt a közterület első megjelenése fellelhető helyének, forrásának és elnevezése magyarázatának teljes jegyzéke szerepel, feloldva a rövidítéseket is.

Függelék

Itt szerepelnek azok az utcanevek, melyek elnevezéseinek megértésére szolgáló magyarázat kissé hosszabb az adatbázis szerkezetébe illő pár sornál.